Wiadomości firmowe

Google inwestuje w projekcie elektrowni wiatrowych na morzu

12.10.2010 21:29

New York 12 października (ČTK) - Firma internetowa Google wraz z grupą firm technologicznych i inwestycyjnych zamierzają zainwestować w budowę sieci elektrycznej poprowadzonej pod dnem morskim z elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na morzu w rejonie wschodniego wybrzeża w USA. Aktualnie firmy przeznaczyły na ten projekt 1,8 mld USD (31,9 mld CZK). Oprócz Gogle, w projekcie, którego budowa przez 10 lat wyniesie ponad 5 mld USD a długość linii po dnie morskim 563 km uczestniczą: firma inwestycyjna Good Energies, japoński konglomerat przemysłowy Maruben i firma przenoszenia danych ze stanu Maryland Trans-Elect. Planowana moc 6 Gigawatów. V projektu vlastní Google i Good Energies są właścicielami po 37,5 % udziałów, Marubeni posiada 15 % i Trans-Elect 10%. Pierwszą inwestycję Google b.r., w produkcji tzw. czystej energii uczynił w maju, kiedy za 38,8 mln USD kupił 2 elektrownie wiatrowe w Północnej Dakocie. Na gęsto zaludnionym wschodnim wybrzeżu jest mało elektrowni wiatrowych, także i z powodu zbyt małej powierzchni otwartego terenu do ich budowy. Zwolennicy budowy elektrowni na morzu twierdzą, że te elektrownie oferują produkcję na terenie gęsto zaludnionym bez gazów cieplarnianych, które łączą się z globalna zmianą klimatu. Według badań grupy Oceana elektrownie na morzu u wschodniego wybrzeża mogą wyprodukować nawet 127 Gigawatów energii elektrycznej, co by mogło wystarczyć na pokrycie niemal połowy aktualnego zapotrzebowania na wybrzeżu. Aktualnie w regionie są prowadzone negocjacje o 10 projektach elektrowni wiatrowych na morzu, napisały Agencje AP i Reuters.

Pozostałe wiadomości

Spadek wartości
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Index
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Indeksy futures
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Surowce
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Zaktualizowane 20.4.2011 16:26

(Dane z opóźnieniem)

Dzisiaj jest 19.9. 2017
Nowy York 07:37
closed 01:53
Londyn 12:37
open 03:53
Frankfurt 13:37
open 03:53
Praga 13:37
open 02:50
Moskwa 15:37
open 01:08
Tokio 20:37
closed 12:23
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.

Szukaj:  

Stockmarket Google Finance Market Watch