Komentarze

Sytuacja na parkietach amerykańskich w dniu 30.11.2010 + prognoza

1.12.2010 15:30

01.12.2010    Giełdy akcji we wtorek znowu spadały. Blue Chips indeks Dow Jones spadł o 0,42% do  11006,02 punktu, indeks szerokiego rynku  S&P 500 spadł o 0,61% do 1 180,55 punktu i indeks  technologiczny Nasdaq Composite spadł o 1,07% do 2 498,23 punktu.

Podczas wtorkowej sesji nie wiodło się akcjom, ale indeks S&P 500 zdołał się utrzymać powyżej granicy wsparcia na poziomie 1174 punktów. Główne indeksy akcyjne zakończyły listopad w niewielkich minusach i odnotowały stratę po poprzednich 2 miesiącach zysku. Za miesiąc indeks Dow Jones spadł o 1%, indeks S&P 500 spadł o 0,2% i  Nasdaq Composite spadł  o 0,4%. Od początku roku  indeks notują: 5,5%, 5,9% i 10,1%.

Trwają obawy inwestorów o  kryzys w Europie i jego rozszerzanie na coraz więcej krajów. Na giełdach walutowych EUR wciąż spada. Koszty ubezpieczenia hiszpańskiego, portugalskiego i włoskiego zadłużenia w formie CDS osiągnęły zawrotne wartości m.in. także wyniku aukcji bez powodzenia włoskich obligacji rządowych. Z widocznymi problemami zaczyna borykać się też Belgia. Spadek akcji przyhamowały dość dobre dane makroekonomiczne  oraz wypowiedź prezydenta Obamy o możliwym porozumieniu w sprawie rozszerzenia cięć podatkowych.

Słabo wiodło się zwłaszcza sektorowi technologicznemu. Google (GOOG) aktualnie podlega kontroli przez europejskie organy kontrolne pod kątem nadużywania swojej sytuacji dominującej wyszukiwarki online.  Google prawdopodobnie zakupi dyskont  online Groupon.  Akcie GOOG spadły o 4,5%. Nie wiodło się dobrze nawet sektorowi finansowemu. Akcje Bank of America (BAC) spadły o 3,2%.

Szwajcarski producent urządzeń elektrycznych  ABB Ltd (ABB) za 4,2  mld USD wraz z zadłużeniem wynoszącym 1,1 mld USD przejmie firmę Baldor Electric, jest to premia o 41% wobec poniedziałkowej ceny na zamknięciu. Firma Seagate Technology (STX) zakończyła negocjacje z firmami private equity o przekazaniu w ręce prywatne. Jefferies zwiększył rekomendację dla  Research In Motion (RIMM) z "hold" na "buy" i cenę docelową  z 55 do 80 USD. Akcje RIMM skoczyły o 4,8%.

Na giełdzie surowców cena ropy spadła o 1,62 USD do 84,11 USD za baryłkę. Złoto zaś wzrosło o 19 USD do 1385 USD za uncję. W ciągu całego miesiąca cena ropy wzrosła o 3,29%, a od początku roku wzrosła o 5,99%. Wartość złota wzrosła w ciągu miesiąca o 2,02%, zaś od początku roku wzrosła o imponujące 26,35%. Waluta europejska względem dolara straciła 7%, od początku roku traci 9,40%.

SP/Case Shiller Home Price Index za wrzesień wynosi 147,49 vs. wcześniejsze dane 148,59 punktu. SP/CS 20 City miesiąc do miesiąca -0,8% vs. oczek. -0,4% i SP/CS Composite 20 rok do roku +0,59% vs. oczek. +1,0%. Chicago PMI za listopad wzrósł do 62,5 punktów vs. oczek. 59,9 punktu. Zaufanie konsumentów wzrosło w listopadzie do 54,10 punktu vs. oczek. 53 punkty.

W dniu dzisiejszym zostaną opublikowane następujące dane makroekonomiczne: MBA wnioski o kredyt hipoteczny, ADP Employment Change za listopad oczek. 70 tys., Nonfarm Productivity za 3Q oczek. +2,3%, Unit Labor Costs za 3Q oczek. -0,2%, ISM Manufacturing za listopad oczek. 71 punkty, Construction Spending miesiąc do miesiąca za październik oczek. -0,3%, zapasy ropy, FED Beige Book, Total Vehicle Sales oczek. 12,1 mln, Domestic Vehicle Sales oczek. 9,03 mln USD

Na giełdzie surowców ropa Light Sweet kosztuje 84,94 USD za baryłkę, a złoto 1389,40 USD za uncję. Na giełdzie walut cross rates EUR/USD oscylują na granicy 1,3073.
Giełdy azjatyckie: Nikkei +0,51%, HangSeng +1,05% i Shanghai Comp. +0,12%.

 

J. Štekl 

CAPITAL PARTNERS a.s.
Niniejszy raport przygotowany został przez CAPITAL PARTNERS a.s., który współpracuje z BOHEMIA IZ Sp. z o.o.

Raport w oryginale znajduje się na stronie: www.stockmarket.cz

Pozostałe komentarze

Spadek wartości
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Index
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Indeksy futures
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Surowce
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Zaktualizowane 20.4.2011 16:26

(Dane z opóźnieniem)

Dzisiaj jest 19.9. 2019
Nowy York 15:38
open 00:22
Londyn 20:38
closed 11:22
Frankfurt 21:38
closed 11:22
Praga 21:38
closed 11:37
Moskwa 23:38
closed 08:22
Tokio 04:38
closed 04:22
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.

Szukaj:  

Stockmarket Google Finance Market Watch