Komentarze

Sytuacja na parkietach amerykańskich w dniu 4.11.2010 + prognoza

5.11.2010 15:15

5.11.2010  Giełdy akcji w USA w czwartek rośły jeszcze bardziej zdecydowanie. Blue Chips indeks Dow Jones wzrósł o 1,96% do 11 434,84 punktu, indeks szerokiego rynku  S&P 500 wzrósł o 1,93% do 1 221,06 punktu i  indeks technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 1,46% do 2 577,34 punktu.

Podczas czwartkowej sesji akcje odnotowały rekordowe wzrosty i 3 główne indeksy akcyjne uplasowały się na najwyższym w tym roku poziomie. Indeks Dow Jones odrobił wszystkie straty, które spowodował upadek banku inwestycyjnego Lehman Brother w 2008 roku. Już na otwarciu sesji akcje znajdowały się w mocnym, zielonym kolorze i pozytywny sentyment trwał przez całą sesję. W ostatniej godzinie przyszła jeszcze końcowa fala zakupów i indeksy zamykały na dziennym maksimum. Od początku roku indeksy wzrosły o 9,7%, 9,5%  i 13,6%.

Pozytywny  sentyment wśród inwestorów trwał już od środy  i był oparty na opublikowanych działaniach  FED, które mogą przyczynić się do odbicia się padającej gospodarki. W dniu dzisiejszym inwestorzy skoncentrują się na opublikowanej kompleksowej informacji o stanie bezrobocia.
Po zamknięciu sesji swoje wyniki gospodarcze opublikowała firma Starbucks (SBUX). Raport inwestorów nie zawiódł i akcje firmy na aftermarket wzrosły o prawie 2%. Niespecjalnie inwestorzy zareagowali na wyniki firmy Kraft (KFT), które były prawie zgodne z oczekiwaniem.

Zwyżkowały wszystkie akcje. Najwyższe wzrosty odnotował sektor finansowy po tym, kiedy FED oświadczył, że wyda zgodę na zwiększenie dywidendy dla największych banków stanowych. Akcje JPMorgan Chase (JPM), Bank of America (BAC), Wells Fargo (WFC) skoczyły o 5,5%, 5,3%  i 3,8%. Bardzo mocny był też sektor surowców podstawowych. Bardzo dobre wyniki ogłosiła firma Whole Foods Market (WFMI) i jej akcje skoczyły o  15,1%. Równie solidne raporty opublikowały firmy Gap (GPS), Time Warner Cable's (TWC) i Qualcomm (QCOM).

Na giełdach surowców cena ropy wzrosła o 2,1% do 86,49 USD. Złoto skoczyło o 3,4% i tym samym odnotowało najwyższy dzienny wzrost od listopada 2009 roku. Srebro wzrosło o rekordowe 6,6% i znajduje się na  30-letnim maksimum. Wobec innych walut i EUR dolar spadł do 1,42. Ten ruch walutowej pary wskazuje na sceptycyzm skuteczności działań przyjętych przez FED i obawy o wzrost inflacji.

Wydajność pracy w sektorze pozarolniczym za III kwartał wynosi +1,9 % wobec oczekiwania +1 %. Nowozarejestrowani bezrobotni na dzień 30.10. wzrosły 457 tys. wobec oczekiwania 442 tys. a liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych na dzień 23.10. spadła do 4,34 mln wobec oczekiwania 4,378 mln.

W dniu dzisiejszym zostaną opublikowane następujące dane makroekonomiczne: Nonfarm Payrolls za październik z oczekiwaniem 60 tys., Private Payrolls wartości 80 tys., Manufacturing Payrolls z oczekiwaniem 5 tys., ogólnie bezrobocie za październik  wartości 9,6%, Average Hourly Earnings za październik (mom) z oczekiwaniem 0,2% i yoy oczekiwanie 1,6%, Pending Home Sales za wrzesień z wartością  wzrostu miesiąc do miesiąca 3% i Consumer Credit za wrzesień ze spadkiem  -3 mld USD.

Na giełdach surowców ropa Light Sweet kosztuje 87,33 USD za baryłkę, a złoto 1386 USD za uncję. Na forex cross rates EUR/USD oscylują na granicy 1,4207.

Giełdy azjatyckie wyglądają równie pozytywnie: Nikkei +2,86%, HangSeng +1,39% i Shanghai Comp. +1,38%.

 

J. Štekl 

CAPITAL PARTNERS a.s.

Niniejszy raport przygotowany został przez CAPITAL PARTNERS a.s., który współpracuje z BOHEMIA IZ Sp. z o.o.

Raport w oryginale znajduje się na stronie: www.stockmarket.cz

Pozostałe komentarze

Spadek wartości
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Index
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Indeksy futures
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Surowce
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Zaktualizowane 20.4.2011 16:26

(Dane z opóźnieniem)

Dzisiaj jest 19.9. 2019
Nowy York 14:40
open 01:20
Londyn 19:40
closed 12:20
Frankfurt 20:40
closed 12:20
Praga 20:40
closed 12:35
Moskwa 22:40
closed 09:20
Tokio 03:40
closed 05:20
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.

Szukaj:  

Stockmarket Google Finance Market Watch