Komentarze

Sytuacja na parkietach amerykańskich w dniu 3.11.2010 + prognoza

4.11.2010 15:39

4.11.2010  Giełdy akcji w  USA we środę zwyżkowały. Blue Chips indeks Dow Jones wzrósł o 0,24% do 11 215,13 punktu, indeks szerokiego rynku S&P 500 wzrósł o 0,37% do 1 197,96 punktu i indeks  technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 0,27% do 2 540,27 punktu.

Inwestorzy w końcu doczekali się decyzji FED o kolejnym posunięciu wspierającym  upadającą gospodarkę. Amerykański Bank Centralny  zdecydował o wprowadzeniu 2 transzy stopniowego odmrażania (QE2). Na rynku będzie skupował długookresowe obligacje (Treasury) aż do wartości 600 mld USD do końca II kwartału 2011. Każdego miesiąca planowane jest odkupienie obligacji wartości 75 mld USD (de facto nawet i 110 mld USD miesięcznie łącznie z płatnościami kapitału co będzie reinwestowane w papiery wartościowe zabezpieczone kredytami hipotecznymi). Ogółem szacuje się, że cały proces aktywności FED wyniesie 850 - 900 mld USD do czerwca 2011. Ponieważ taka sytuacja była w pewnym stopniu oczekiwana, rynek akcji zareagował pozytywnie. Informacja o tym wpłynęła na kolejny spadek dolara wobec EUR do poziomu 1,42.  Indeks Dow Jones wszedł na najwyższy poziom od września 2008 roku.

Polityka stopniowego działania ze strony FED polega na wpompowywaniu pieniędzy do systemu finansowego po to, aby długookresowe stopy procentowe pozostały na niskim poziomie, co w efekcie miałoby wpłynąć na zintensyfikowanie wzrostu gospodarczego. Choć to wcale nie znaczy, że obrana strategia przyniesie pożądany efekt końcowy.

Opublikowano wyniki wyborów do Kongresu. Republikanie  po raz pierwszy od 2006 roku  mają większość w Sejmie, zaś Demokraci obronili swoje miejsca w  Senacie. Amerykanie okazali swoje niezadowolenie z powodu sytuacji gospodarczej, blisko 10% stopy bezrobocia oraz rekordowego deficytu budżetowego wynoszącego 1,3 bln USD na koniec roku fiskalnego 2010.

Bardzo dobre wyniki gospodarcze dziś podały następujące firmy: Hartford Financial Services (HIG), Aetna (AET) i WellPoint (WLP). Akcje HIG wzrosły o około 9% po tym, kiedy  firma zwiększyła  prognozę gospodarczą na 2010 rok. Wyniki firmy budowlanej PulteGroup (PHM) inwestorów zawiodły i akcje spadły o 7,7%.

Producenci aut w większości podali bardzo dobre wyniki sprzedaży za październik. Sprzedaż General Motors rok do roku wzrosła o 3,5%, sprzedaż Ford Motor (F) wzrosła o 19,2%. Akcje Forda skoczyły o 5,2%  i osiągnęły najwyższą wartość od 6 lat; sprzedaż aut Honda (HMC) wzrosła o 19,8%, natomiast Toyoty (TM) spadła o 4,4%.

Na giełdach surowców cena ropy wzrosła o 81 centów do 84,73 USD za baryłkę i osiągnęła najwyższy poziom od początku maja b.r. Złoto spadło o 19,30 USD do 1337,60 USD za uncję, jednak na zakończenie sesji część strat wykreśliło i znowu rośnie.

Raport o zmianie zatrudnienia (ADP Employment) za październik wzrósł o +43 tys. wobec oczekiwania  +20 tys. Zamówienia w przemyśle za wrzesień wzrosły o +2,1 % wobec oczekiwania +1,6 %. Indeks (ISM) dla branż poza przemysłowych za październik wzrósł  do 54,3 punktu wobec oczekiwania 53,5 punktu. (wzrost już 10 miesiąc z rzędu). Wnioski o kredyt hipoteczny na dzień 29.10. spadły o -5,0% wobec poprzednie dane +3,2%.

W dniu dzisiejszym zostaną opublikowane następujące dane makroekonomiczne: wydajność pracy w przemyśle po III kwartałach oczekiwanie +1%, Unit labor Costs oczekiwanie 0,6%, nowozarejestrowani bezrobotni oczekiwanie 442 tys.  liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych oczekiwanie  4378 tys.

Na giełdach surowców ropa Light Sweet kosztuje 85,83 USD za baryłkę, a złoto 1361,30 USD za uncję. Na forex cross rates EUR/USD oscylują na granicy 1,4236. Giełdy azjatyckie: Nikkei +2,17% , HangSeng +1,62% i Shanghai Comp. +1,85%.

J. Štekl 

CAPITAL PARTNERS a.s.

Niniejszy raport przygotowany został przez CAPITAL PARTNERS a.s., który współpracuje z BOHEMIA IZ Sp. z o.o.

Raport w oryginale znajduje się na stronie: www.stockmarket.cz

Pozostałe komentarze

Spadek wartości
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Index
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Indeksy futures
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Surowce
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Zaktualizowane 20.4.2011 16:26

(Dane z opóźnieniem)

Dzisiaj jest 19.9. 2019
Nowy York 14:42
open 01:18
Londyn 19:42
closed 12:18
Frankfurt 20:42
closed 12:18
Praga 20:42
closed 12:33
Moskwa 22:42
closed 09:18
Tokio 03:42
closed 05:18
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.

Szukaj:  

Stockmarket Google Finance Market Watch