Měsíční shrnutí US trhů – květen 2010

Datum: 2.6.2010

US akciové trhy nenavázaly na úspěšné obchodování z předchozích tří měsíců. Již poslední dubnový týden se odehrál v negativním duchu a odstartoval tak již delší dobu očekávanou korekci, která trhy silně zasáhla v měsíci květnu. Nervozita investorů na trhu byla v průběhu měsíce více než patrná. Indexy se od dubnových lokálních maxim propadly o více jak 10%. Naplněna je tak již klasická definice korekce a definitivně tak došlo k přerušení vzestupného trendu, který na akciových trzích trval již déle než jeden rok. Index Dow Jones v květnu oslabil o 7,9% na 10,136.63 bodů, index S&P 500 se snížil o 8,2% na 1,089.41 bodů a technologický Nasdaq Composite se propadl o 8,3% na 2,257.04 bodů. Indexy Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly nejhorší měsíční výsledek od února 2009 a Nasdaq dosáhl největší měsíční ztráty od listopadu 2008. Indexy Dow Jones a S&P 500 navíc zaznamenaly nejhorší květen od roku 1949, resp. 1962. Od počátku roku tak indexy ztrácejí 2,8%, 2,3% resp. 0,5%. Mohutný propad zaznamenaly i akciové trhy v Evropě. Mezi investory stále panují obavy, že dluhové problémy v Evropě by mohly ohrozit globální ekonomický růst.

Akciové trhy v USA do nového měsíce vstoupily velmi neúspěšně a hlavní akciové indexy si připsaly více jak 5% ztráty. V pondělí akcie ještě rostly. Investoři příznivě přijali zprávu, že o víkendu evropské vlády a MMF dohodly záchranný balík pro řeckou ekonomiku a řešení fiskálních problémů v objemu 110 mld. EUR (146 mld. USD). V dalších dnech však pozitivní nálada vyprchala a stupňovaly se obavy, že pomoc Řecku nebude účinná a problémy s dluhem se budou šířit po celé Evropě, což by mohlo brzdit evropské hospodářství. Velmi razantně na tyto skutečnosti reagovala evropská měna, která se dostala pod hranici 1,30, což byla nejnižší úroveň za posledních 12 měsíců. Naopak výrazně posiloval index tržní volatility VIX, který vyjadřoval rostoucí nejistotu a trh s akciemi se dostal plně pod kontrolu investorů spekulujících na pokles. Náklady na pojištění vládního dluhu emitovaného Španělskem a Řeckem dosáhly nových rekordních hodnot. Markantně rostly též náklady na pojištění portugalského, italského a irského dluhu. Akciové trhy ve čtvrtek zaznamenaly nevídaný výprodej. Objem zobchodovaných akcií byl největší v tomto roce. K razantnímu intradennímu propadu došlo též pravděpodobně i díky selhání obchodního systému a nesprávně vložených obchodů. Osobní příjmy za březen vzrostly o 0,3% a osobní výdaje vzrostly o 0,6%, přičemž obě čísla byla v souladu s očekáváním. Rozjednané prodeje domů za březen vzrostly MoM o +5,3% vs. oček. +5,00% a YoY se zvýšily o +23,5% vs. oček. +19,5%. Firemní objednávky za březen vzrostly o 1,3% vs. Očekávání 0,0%. Index nákupních manažerů (PMI) ve službách za duben zůstal beze změny na úrovni 55,4 bodů vs. oček. 56.0 bodů. Počet pracovních míst v soukromém sektoru stoupl za duben o 32 tis. vs. oček. 30 tis. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti za týden k 1.5.2010 klesly na 444 tis. vs. oček. 440 tis. a pokračující požadavky klesly na 4,594 mil. vs. oček. 4,61 mil. Celková míra nezaměstnaností za duben stoupla na 9,9% vs. oček. 9,7%. Počet pracovních míst v průmyslu stoupl o 290 tis. vs. oček. 190 tis. K nárůstu došlo již čtvrtý měsíc v řadě. Jedná se o nejlepší report od března 2006. Navíc došlo k revizím směrem nahoru pro měsíce březen a únor.

Ve druhém týdnu došlo k částečné korekci mohutných ztrát z počátku měsíce. Země Eurozóny ve spolupráci s MMF a ECB dohodly hodně ambiciózní záchranný plán pomoci evropským ekonomikám bojujícím s fiskálními problémy za 750 mld. EUR. Skladba záchranného balíku vypadá takto: 60 mld. EUR stabilizační fond (víceméně ihned k dispozici), MMF 250 mld. EUR a 440 mld. EUR půjčky garantované členskými zeměmi Eurozóny. K tomu se ještě přidá ECB nákupy bondů zemí Eurozóny na sekundárním trhu a rovněž US FED přispěje znovuotevřením swapových linek zahraničním institucím. Akcie na záchranná opatření reagovaly velmi pozitivně a indexy zaznamenaly nejsilnější jednodenní zisky za posledních 14 měsíců. V dalších dnech však opět nadšení opadávalo. Byly obnoveny obavy o dluhové problémy v Evropě a ty opět začaly negativně doléhat na akciový trh. Mezi investory se šíří skepse, že pozitivní efekt evropské finanční pomoci bude jen krátkodobý a tudíž nepovede ke zdárnému vyřešení problému. Státní žalobci a vyšetřovatelé začali společně s US SEC vyšetřovat kromě společností Goldman Sachs (GS) a Morgan Stanley (MS) již také JP Morgan (JPM), Deutsche Bank (DB), UBS (UBS) a Citigroup (C) v záležitosti uvádění investorů v omyl o své účasti v investicích do hypotéčních strukturovaných cenných papírů, na jejichž vzniku se sami podílely (report WSJ). Senát překvapivě schválil poměrem hlasů 64:33 dodatek k poslední reformě finančních služeb. Zákonodárci tímto umožní FEDu různými způsoby omezovat výše poplatků vztahujících se k transakcím pomocí platebních karet. Akcie společností Visa (V) či Mastercard (MA) na zprávu reagovaly razantním oslabováním. Deficit zahraničního obchodu za březen vzrostl na -40,44 mld. USD vs. oček. -40,5 mld. USD, což je největší schodek od prosince 2008. Deficit státního rozpočtu v dubnu dosáhl 83 mld. USD. Počáteční požadavky v nezaměstnanosti za týden k 8.5.2010 klesly na úroveň 444 tis. vs. oček. pokles na 440 tis., přičemž se jedná o čtvrtý pokles v řadě. Pokračující požadavky vzrostly na 4,627 mil. vs. oček. pokles na 4,590 mil. Maloobchodní tržby za duben meziměsíčně vzrostly o +0,4 % vs. oček. +0,2 % (bez aut +0,4 % vs. oček. +0,4 %). Prodeje tak rostly již sedm měsíců v řadě. Index spotřebitelského sentimentu University of Michigan za květen stoupl na 73,3 bodů vs. oček. 73,5 bodů. Průmyslová produkce za duben vzrostla o 0,8% vs. oček. 0,7%, což je největší nárůst za poslední tři měsíce. Využití kapacit vzrostlo na 73,7% vs. oček. 73,8%.

Ve třetím týdnu se však akcie opět navrátily k výraznému oslabování a indexy ztratily téměř 5%. Negativní byla zpráva německého regulátora, že hodlá zakázat nekryté krátké prodeje ("naked" short selling) největších finančních institucí, vládních dluhopisů a credit default swaps. HV investory potěšila společnost Hewlett-Packard (HPQ). FOMC Minutes z 27. - 28. 4. naznačily určité obavy o dluhové problémy v Evropě. Prozatím nebude docházet k prodeji hypotéčních cenných papírů nakoupených v průběhu krize. Naladění trhů vyjadřovalo i nové roční maximum CBOE Market Volatility Index (VIX) na hodnotě 45,79 USD. US Senát schválil největší změny v regulaci US bank formou nového zákona poměrem hlasů 59:39. Reformní zákon zavádí nové restrikce pro největší banky, FED založí nový úřad na ochranu spotřebitele pro hypotéky a kreditní karty a vládní výbor pro hodnocení ratingu strukturovaných cenných papírů, budou odděleny derivátové divize bank atd. K přijetí největší finanční reformy od dob Velké Deprese dochází z toho důvodu, aby se předešlo opakování finanční krize z roku 2008.Empire Manufacturing (Index průmyslové aktivity státu New York) v květnu klesl na 19,1 b. vs. oček. 30 bodů. Čisté dlouhodobé kapitálové toky za březen vzrostly na rekordních 140,5 mld. USD vs. oček. 50 mld. USD, přičemž zvýšila se hlavně poptávka po dluhopisech. Sentiment stavebních společností v květnu vzrostl na 22 bodů a zaznamenal tak nejvyšší úroveň od srpna 2007. Nově zahájená výstavba za duben vzrostla na 672 tis. vs. oček. 650 tis. tj. meziměsíčně +5,8% vs. oček. 3,8%. Jedná se o nejvyšší úroveň od října 2008. Stavební povolení za duben klesly na 606 tis. vs. oček. 680 tis., tj. meziměsíční pokles -11,5% vs. oček. 0%. V případě stavebních povolení se naopak jedná o šestiměsíční minimum. Nově započatá výstavba tak meziročně vzrostla o 40,9% a stavební povolení se zvýšily o 15,9%. PPI za duben klesl meziměsíčně o -0,1% vs. oček. +0,1% a meziročně se zvýšil o +5,5% vs. oček. +5,6%. Index CPI za duben meziměsíčně klesl o -0,1% vs. oček. +0,1% (první pokles od března 2009) a meziročně +2,2% vs. oček. +2,4%. Jádrové CPI meziměsíčně 0% vs. oček. +0,1% a meziročně +0,9% vs. oček. +1,0% (nejmenší meziroční nárůst od ledna 1966). Initial Claims vyšly s číslem 471 tis. požadavků, což bylo více než se očekávalo. Pokračující požadavky byly na úrovni 4,63 mil. víceméně podle očekávání. Leading Indicators za duben ukázaly pokles 0,1% vs.oček. nárůstu +0,2% a Philadelphia FED report přišel s číslem 21,4 bodů.

Akcie pokračovaly v poklesu i v posledním týdnu v měsíci. Trhy do nového týdne vstoupily zprávou, že centrální banka Bank of Spain převzala kontrolu a ustanovila správce nad spořitelní bankou CajaSur s aktivy ve výši 23,9 mld. USD. Byly tak opět posíleny obavy o zdraví některých evropských zemí. EU též zvažuje zavedení nové bankovní daně, která by měla být využita k zajištění proti budoucím finančním selháním. US společnost Apple se stala největší technologickou společností světa podle tržní kapitalizace a odsunula tak na druhé místo svého úhlavního rivala Microsoft. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hlavní rating Španělska na stupeň AA+, zatímco doposud měla pro závazky Španělského království nejvyšší možný rating AAA. Za snížením ratingové známky o jeden stupeň je očekávání agentury, že španělská ekonomika kvůli úsporným opatřením poroste pomaleji, než Madrid předpokládá. Kurz eura i ceny akcií na zprávu reagovaly poklesem. Rostla naopak cena zlata, když investoři hledali pro své peníze bezpečný úkryt. Přiostřuje se i situace v Koreji. Jižní Korea slibuje potrestání Severní Koreji za potopení své válečné korvety a důrazně se proti KLDR ohradil i americký prezident Barack Obama. Představitelé Severní Koreje stále odmítají jakýkoliv podíl viny a oznámili, že na místo vyšlou vlastní vyšetřovatele. Zároveň varovali, že jakákoliv odvetná opatření ze strany Jižní Koreji budou brát jako vyhlášení války. V sobotu severokorejský vůdce Kim Čong-il nařídil své armádě, aby byla ve stavu bojové pohotovosti. V posledních týdnech se nedařilo zejména energetickému sektoru. Mezi společnostmi, které utrpěly největší ztráty byly firmy poskytující ropné služby. Prezident Obama prodloužil zákaz rozšiřování hlubinné těžby ropy v Mexickém zálivu na dalších šest měsíců a zároveň odložil nebo úplně zrušil geologický průzkum v jiných oblastech, např. na Aljašce. Společnost BP (BP) oznámila, že náklady spojené s největší havárií ropné věže v historii již dosáhly hodnoty 930 mil. USD. Koncern pak v sobotu přiznal, že únik ropy z poškozeného vrtu se zatím nepodařilo zastavit a firma nyní řeší, jaký postup zvolí dál. Prodej existujících domů za duben meziměsíčně vzrostl o 7,6 % vs. oček. 5,1 % (5,77 mil vs. oček. 5,65 mil.). Nicméně zásoby neprodaných domů vzrostly o zhruba 11%. Case Shiller (CS) Home Price Index za březen klesl na 143,35 b. Spotřebitelská důvěra za květen vzrostla na 63,3 bodů vs. oček. 58,5 bodů, což je nejvyšší úroveň od března 2008. Objednávky dlouhodobé spotřeby za duben vzrostly o +2,9% vs. oček. +1,3% (nejvyšší stav od září 2008). Prodeje nových domů za duben stouply o 14,8% vs. oček. 3,8%; absolutně potom 504 tis. vs. oček. 425 tis. (nejlepší čísla za téměř 2 roky). US HDP za 1Q vzrostl (qoq) o 3% vs. oček. +3,4% (předchozí odhad +3,2%). Osobní spotřeba se zvýšila o +3,5% vs. oček. +3,8%. Žádosti o počáteční podporu v nezaměstnanosti klesly na 460 tis. vs. oček. 455 tis. a pokračující žádosti se snížily na 4,607 mil. vs. oček. 4,613 mil. Chicago PMI za květen kleslo na 59,7 bodů vs. oček. 61 bodů. Osobní příjmy v dubnu dosáhly +0,4 % vs. oček. +0,4 %, výdaje +0 % vs. oček. +0,3 %, jádrový index výdajů na osobní spotřebu (PCE) v dubnu meziročně vzrostl o +2 % vs. oček. +1,9 % (core 1,2 % vs. oček. 1,1 %). Index spotřebitelského sentimentu Univerzity Michigan vzrostl na 73,6 bodů oproti předchozím 73,3 bodům z poloviny měsíce a dubnovým 72,2 bodům.

Na komoditních trzích ceny ropy společně s poklesem akciového trhu výrazně oslabovala. Ke špatnému výsledku černého zlata přispělo i razantní posilováním dolaru. Za celý měsíc květen se cena propadla o 14,4% a od počátku roku ropa ztrácí 6,79%. V posledních měsících však roste zájem investorů o zlato. Mnoho investorů nyní utíká z akciového trhu a pro své peníze hledají co nejbezpečnější úkryt. Za celý měsíc si cena zlata připsala 2,67% a od počátku roku již posiluje o 10,58%. Volatilní a živé obchodování se odehrávalo i na forexu. Euro k dolaru oslabilo na hranici 1,2270 a pohybuje se blízko svých 4 letých minim. Za celý měsíc evropská měna klesla o 8,09% a od počátku roku již ztrácí markantních 14,39%.


J. Štekl
CAPITAL PARTNERS a.s.
Tento report naleznete na www.stockmarket.cz

 

SPAD
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Indexy
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Futures na indexy
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Komodity
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Aktualizováno 20.4.2011 16:26

(Data mohou být zpožděna!)

Dnes je 16.10. 2021
New York 13:09
closed 44:21
Londýn 18:09
closed 37:51
Frankfurt 19:09
closed 37:51
Praha 19:09
closed 38:06
Moskva 21:09
closed 34:51
Tokio 02:09
closed 54:51
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.
Vyhledávání:  

Stockmarket Google Finance Market Watch