Měsiční shrnutí US trhů - březen 2010

Datum: 7.4.2010

Akciové trhy v USA navázaly na úspěšné únorové obchodování a definitivně tak zvrátily negativní vývoj zpočátku tohoto roku. Hlavní akciové indexy si v prvním čtvrtletí připsaly největší zisky za posledních několik let. Index Dow Jones si připsal 4,1%, což je nejlepší výsledek od roku 1999. Index S&P 500 posílil o 4,9%, přičemž se jedná o nejlepší první kvartál dokonce od roku 1998. Nasdaq Comp. vzrostl o 5,7%. V měsíci březnu Blue Chips index Dow Jones vzrostl o 5,2% na 10,856.63 bodů, širší index S&P 500 posílil o 5,9% na 1,169.43 bodů a technologický Nasdaq Composite vyskočil o 7,1% na 2,397.96 bodů.

Akciové trhy v USA do měsíce března vstoupily velmi úspěšně, když hned v prvním týdnu si připsaly několikaprocentní zisky. Růst na začátku týdne byl podpořen aktivitami v oblasti fúzí a akvizic, růstem spotřebitelských výdajů a posilováním polovodičového a těžařského sektoru. Finanční společnost Prudential (PUK) se dohodla na koupi divize AIA Group (byznys pojištění v Asii) od pojišťovny AIG za sumu 35,5 mld. USD. Dařilo se též finančním, maloobchodním a ocelářským společnostem. Většina retailových společností reportovala v únoru lepší prodeje (např.Abercombie & Fitch, Target, Limited Brands a Macy's). Wal-Mart (WMT) oznámil zvýšení dividendy o 11% na 1,21 USD na akcii pro fiskální rok 2011. Osobní výdaje v lednu vzrostly o 0,5 % vs. oček. 0,4%. Jedná se o růst již čtvrtý měsíc v řadě. Osobní příjmy naproti tomu vzrostly jen o 0,1% vs. očekávání růstu o 0,4%. Stavební výdaje se v lednu v souladu s očekáváním snížily o 0,6%. ISM index v průmyslu v únoru oslabil na 56,5 bodů vs. oček. 57,8 bodů. Lednový prodej automobilů v USA meziročně stoupl o 6%. Meziměsíčně došlo k poklesu o 3,7%. Trh negativně ovlivnila slabá spotřebitelská poptávka a problémy automobilky Toyota Motor. Počet pracovních míst v soukromém sektoru v únoru klesl v souladu s očekáváním o 20 tis., což je nejmenší snížení od ledna 2008. Index nákupních manažerů ve službách pak v únoru vzrostl na 53 bodů vs. očekávání 51 bodů. Jedná se o vůbec nejrychlejší růst sektoru služeb od prosince 2007. Ze zveřejněné tzv. Béžové knihy FEDu vyplynulo, že ekonomika vykazuje některé pozitivní znaky a ke zlepšení situace dochází v celé zemi. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti klesly o 29 tis. na 469 tis. vs. oček. 470 tis. a počet pokračujících žádostí se snížil na 4,5 mil. vs. oček. 4,6 mil. Rozjednané prodeje domů za leden meziměsíčně klesly o 7,6% vs. oček. růst o 1%, přičemž negativně se projevilo mj. i zimní počasí. Meziročně se zvýšily o 8,8%. Produktivita práce v nezemědělském sektoru za 4Q vzrostla o 6,9% vs. oček. +6,3% a náklady na jednotku práce poklesly o -5,9% vs. oček. -4,5%. Firemní objednávky za leden vzrostly o 1,7% vs. oček. 1,8%. Zaměstnavatelé v únoru zrušili jen 36 tis. pracovních míst, zatímco ekonomové odhadovali úbytek 68 tis. Míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na úrovni 9,7%, přičemž odhadoval se její nárůst na 9,8%. Ministerstvo práce dále uvedlo, že není zřejmé, nakolik byla data ovlivněna nepříznivým počasím, jež minulý měsíc zasáhlo téměř celou zemi.

I ve druhém týdnu akcie pokračovaly v růstu, i když pomalejším tempem, a hlavní akciové indexy se vyšplhaly na nová letošní maxima a na nejvyšší úrovně od října 2008. Životní pojišťovna MetLife (MET) dosáhla definitivní dohody o koupi American Life Insurance od AIG za 15,5 mld. USD. Australská surovinová firma Arrow Energy dostala společnou nabídku od firem Royal Dutch Shell (RDS.A) a PetroChina (PTR) na převzetí za více než 3 mld. USD. Citigroup pokračovala v růstu díky pozitivním zprávám, že kvalita jejích aktiv se zlepšuje. Některé fondy přistupují k nakupování akcií a věří, že banka má to nejhorší za sebou. Pozitivně se ohledně společnosti vyjádřil Dick Bove z Rochdale Securities, který věří v pokračující růst akcií. Zájem byl i o prioritní akcie banky v objemu 2 mld. USD. OPEC zvýšil předpověď poptávky po ropě pro tento rok. Ve svém měsíčním reportu předpokládá růst celosvětové poptávky o 900 tis. barelů denně, tj. revize směrem nahoru o 100 tis. barelů denně. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu dosáhl 462 tis., přičemž ekonomové odhadovali 460 tis. Pokračující požadavky však vzrostly na 4,558 mil. vs. oček. 4,5 mil. Deficit obchodní bilance za leden se nečekaně snížil o 6,6% na 37,3 mld. USD vs. oček. 41 mld. USD. Spotřebitelské ceny v Číně v únoru meziročně vzrostly o 2,7%, zatímco ekonomové očekávali nárůst pouze o 2,4%. Maloobchodní tržby v únoru vzrostly o 0,3%, zatímco ekonomové očekávali pokles o 0,2%. Bez zahrnutí automobilů se maloobchodní tržby zvýšily o 0,8%, což je největší nárůst od listopadu minulého roku. Zdá se spotřebitelé začínají pomalu utrácet. Únorová nepřízeň počasí a problémy s Toyotou možná negativně ovlivnily prodeje aut, ale zbylá odvětví byla poměrně silná, a to již druhý měsíc v řadě. Spotřebitelský sentiment v březnu naopak překvapivě klesl. Index Michiganského sentimentu se snížil na 72,5 bodů oproti předchozím 73,6 bodům v únoru. Trh odhadoval růst indexu na 74 bodů. Nicméně index se stále pohybuje o mnoho výše, než v březnu minulého roku, kdy jeho úroveň dosahovala pouhých 57,3 bodů. Obchodní zásoby se v lednu nezměnily, přičemž očekával se růst o 0,1%.

I třetí týden akciový trh dokázal růst. Zpočátku převažovaly negativní vlivy, např. možnost snížení ratingu USA, Velké Británie a dalších zemí a obavy z dalšího utahování kreditu v Číně a Indii. Investoři byli příjemně překvapeni některými dobrými HV. Společnost FedEx zvýšila svůj výhled a předpokládá, že globální ekonomické oživování bude úspěšně pokračovat. Empire Manufacturing Index (průmyslová aktivita v regionu New York) za březen klesl na 22,86 bodů vs. oček. 22 bodů. Průmyslová výroba za únor (mom) vzrostla o 0,1% vs. oček. 0%. Bez zahrnutí produkce aut, která klesla o 4,4%, by průmyslová výroba vzrostla dokonce o 0,3%. Využití výrobních kapacit je na úrovni 72,7% vs. oček. 72,5%. V souladu s očekáváním mezibankovní hlavní úroková sazba zůstala na historicky nízkých úrovních v rozmezí 0 - 0,25%, které již přetrvávají od prosince 2008. Nezměněna zůstala i výše diskontní sazby, která je stanovena na úrovni 0,75%. FED zopakoval, že současná hospodářská situace i nadále ospravedlňuje zachování nízkých úrokových sazeb, a že ty by v blízké době ještě neměly být zvyšovány. Nově započaté stavby v únoru meziměsíčně klesly o 5,9% na 575 tis. Počet vydaných stavebních povolení se v únoru meziměsíčně snížil o 1,6% na 612 tis. Index výrobních cen za únor (mom) klesl o 0,6% vs. oček. snížení o 0,3%. Jedná se o největší měsíční pokles od července 09. Meziročně index PPI vzrostl o 4,4%, přičemž trh odhadoval zvýšení o 4,9 %. Index spotřebitelských cen (CPI) v únoru (mom) zůstal na 0% vs. oček. růst o 0,1%. Meziročně index CPI vzrostl o 2,1% vs. oček. +2,3% a jádrové CPI posílilo o 1,3% (nejmenší nárůst za posledních šest let). Index předstihových ukazatelů (Leading Indicators) v únoru vzrostl dle oček. o 0,1% a posílil tak již 11. měsíc v řadě. Průmyslová aktivita ve filadelfském regionu (Philadelphia FED) za březen vzrostla na 18,90 bodů. Počáteční požadavky o podporu v nezaměstnanosti klesly na 457 tis., pokračující požadavky vzrostly na 4579 tis.

Akciové trhy pokračovaly v růstu i v následujícím týdnu a opět bylo dosaženo nových 19 měsíčních maxim. V centru zájmu byl zdravotnický sektor poté, co Sněmovna reprezentantů schválila reformu zdravotnictví. Do zdravotnictví má přinést 940 mld. USD a má dojít k rozšíření zdravotního pojištění na 32 mil. doposud nepojištěných Američanů. V konečném důsledku by zdravotnické firmy měly z reformy těžit. Google (GOOG) přesunul své vyhledávací služby pro čínský trh z území vlastní Číny do Hongkongu. Došlo ke snížení hodnocení Portugalska ratingovou agenturou Fitch na AA- z AA. Výhled je nadále "negativní", což vytváří prostor pro další snížení ratingu. Tato akce jen umocnila obavy investorů o finanční zdraví zemí skupiny tzv. PIIGS - Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko. EUR a GBP na tyto skutečnosti reagovaly dalším oslabováním a dolar se tak vůči nim vyšplhal na 10 měsíční maxima. Solidními HV investory potěšila společnost Best Buy (BBY) a Qualcomm (QCOM) vyhlásil vyšší odhad zisku a příjmů pro 2Q. Počet prodaných existujících domů se v únoru mírně snížil na 5,02 mil. vs. oček. poklesu na 5 mil. Jedná se o nejnižší úroveň za posledních osm měsíců. Lednový index cen domů přitom klesl o 0,6% vs. oček. snížení o 0,8%. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za únor vzrostly o 0,5% vs. oček. zvýšení o 0,6%. Bez zahrnutí dopravy objednávky stouply o 0,9% vs. oček. nárůstu o 0,6%. Ukazatel roste již třetí měsíc v řadě. Prodeje nových domů za únor klesly na 308 tis vs. oček. 315 tis. (meziměsíčně -2,2% vs. oček. +1,9%). Jedná se o 4. měsíc poklesu prodejů v řadě za sebou a únorové číslo je nejnižší hodnotou vůbec. Stavební povolení za únor vzrostly meziměsíčně o 2,4% na 637 tis. vs. předchozí pokles o 1,6%. Týdenní počáteční požadavky v nezaměstnanosti klesly na 422 tis. vs. oček. 450 tis. Pokračující požadavky klesly na 4648 tis. vs. oček. 4562 tis., což je nejnižší úroveň od prosince 2008. Snižování požadavků o podporu signalizují určitou stabilitu a zlepšování podmínek na trhu práce. Finální revize HDP v USA za poslední kvartál roku 2009 skončila oproti očekávání analytiků hůře. Americká ekonomika zaznamenala mezikvartální anualizovaný (přepočtený na roční bázi) růst o 5,6%, zatímco ekonomové odhadovali růst na úrovni 5,9%. Jedná se o nejlepší výsledek za posledních šest let. V celém roce 2009 ekonomika klesla o 2,4%, což je naopak největší roční pokles od roku 1946. Index spotřebitelského sentimentu univerzity Michigan v březnu zůstal na úrovni 73,6 bodů, přičemž trh očekával pokles na hranici 73 bodů. Bylo dosaženo dohody ohledně pomoci zadluženému Řecku. Plán pomoci by měl zahrnovat bilaterální půjčky jak ze strany členů Eurozóny, tak ze strany IMF.

Akcie mírně posilovaly i ve zkráceném velikonočním týdnu. Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, když i cena ropy posilovala. Z tohoto scénáře samozřejmě profitovaly zejména akcie těžařských společností. Celý sektor byl také podpořen zprávou, že Goldman Sachs (GS) upgradoval těžařský sektor z "neutral" na "attractive". Ministerstvo financí USA oznámilo, že se hodlá zbavit všech svých 7,7 mld. akcií (27% podíl) banky Citi (C) během roku 2010. Prodeje se mají uskutečnit v době příznivé situace na trhu. Čínská automobilka Geely podepsala smlouvu o převzetí švédského výrobce osobních vozů Volvo Car od americké společnosti Ford Motor (F). Negativně bylo obchodování ovlivněno událostmi v Řecku. Zemi se nepodařilo prodat polovinu nabízených dvanáctiletých dluhopisů a došlo tak k oživení obav z problémů, které vlády evropských států mají s
financováním rostoucího státního dluhu. Nedařilo se zejména finančnímu sektoru, když na sektor ještě
doléhala zpráva o prodeji státního podílu v Citigroup (C). Dobře si naopak vedla společnost Verizon
Communications (VZ). Wall Street journal totiž reportoval, že Apple by mohl brzy představit novou CDMA verzi iPhonu, který by mohl být právě využíván v síti společnosti Verizon. Osobní příjmy v únoru stagnovaly, zatímco ekonomové očekávali růst o 0,1%. Spotřebitelské výdaje vzrostly v souladu s očekáváním o 0,3% po předchozím růstu o 0,4%. Výdaje spotřebitelů rostly již pátý měsíc v řadě, z čehož lze usuzovat na mírné ekonomické oživování. Index spotřebitelské důvěry v březnu vzrostl na 52,5 bodů z předchozích 46,4 bodů. Počet pracovních míst v soukromém sektoru podle ADP se v březnu snížil o -23 tis. vs. oček. +40 tis. Chicago PMI klesl za březen na 58,8 bodů vs. oček. 61 bodů. Firemní objednávky za únor vzrostly o 0,6% vs. očekávání 0,5%, přičemž se jedná již o nárůst šestý měsíc v řadě. Americký prezident Barack Obama zřejmě povolí těžbu ropy 50 mil. od pobřeží ve Virginii. Jedná se tak o historickou změnu, neboť těžba při pobřeží USA jinde než v Mexickém zálivu byla v posledních 20 letech zakázána. Na základě této zprávy posilovaly akcie poskytující služby ropným společnostem.

I ceny většiny komodit úspěšně navázaly na únorový růst. Cena zlata nakonec měsíc zakončila na hodnotě 1114,50 USD za trojskou unci a v celém měsíci klesla o 0,39%. Ropa posílila o 5,15% na úroveň 83,76 USD za barel. Dolar přitom pokračoval v posilování vůči evropské měně, měsíc zakončil na úrovni 1,3534 a vzrostl o 0,66%.

J. Štekl
CAPITAL PARTNERS a.s.
Tento report naleznete na www.stockmarket.cz

 

SPAD
AAA26,191,91%
CETV349,00-3,00%
ČEZ890,001,37%
ECM49,102,19%
ERSTE847,300,59%
FORTUNA108,400,37%
KITD187,00-0,27%
KB4 200,000,48%
NWR277,003,55%
ORCO213,001,43%
PEGAS445,00-0,34%
P.MORRIS9 110,00-11,38%
O2416,801,66%
UNIPETROL185,70-0,70%
VIG970,00-0,41%
Indexy
PX1 241,900,76%
DAX7 254,633,06%
FTSE 1006 028,112,23%
CAC 404 006,652,51%
ATX2 845,941,88%
DJES 502 614,471,71%
BUX23 995,201,67%
WIG 202 930,291,46%
Russian dep.1 748,321,06%
DJI12 455,621,54%
Nasdaq2 801,082,04%
SP5001 331,541,44%
Nikkei 2259 606,821,76%
Futures na indexy
DJES 50 Fut.2 798,210,47%
DJI Fut.11 910,401,14%
Nasdaq Fut.2 242,960,65%
SP500 Fut.1 273,801,20%
Komodity
Crude Oil109,821,42%
Brent122,641,08%
Gold1 503,990,51%
Cooper428,501,42%
Silver44,922,16%
Coal128,96-0,35%
Forex
EUR/USD1,45241,32%
EUR/GBP0,88520,75%
EUR/CHF1,29400,32%
EUR/PLN3,9641-0,08%
EUR/HUF264,3300-0,64%
EUR/RUB40,77820,59%
EUR/CZK24,19400,11%
PLN/CZK6,10340,17%
HUF/CZK9,15430,73%
RUB/CZK0,5935-0,32%
GBP/CZK27,3310-0,64%
USD/CZK16,6569-1,22%
USD/CHF0,8910-0,98%
USD/JPY82,3500-0,29%
USD/PLN2,7290-1,39%
USD/RUB28,0779-0,82%
USD/GBP0,6094-0,57%

Aktualizováno 20.4.2011 16:26

(Data mohou být zpožděna!)

Dnes je 12.8. 2020
New York 16:06
closed 17:24
Londýn 21:06
closed 10:54
Frankfurt 22:06
closed 10:54
Praha 22:06
closed 11:09
Moskva 00:06
closed 07:54
Tokio 05:06
closed 03:54
cz ru hu pl ro si bg en
CAPITAL PARTNERS a.s. E-mail CAPITAL PARTNERS a.s.
Vyhledávání:  

Stockmarket Google Finance Market Watch